Zamislite da se budite uz miris lavande koji ispunjava vaš dom. Spokoj, svežina i blagi mediteranski povetarac – sve to staje u ovaj mali ljubičasti cvet. Lavanda nije samo ukras, već i biljka sa neverovatnim svojstvima. Odbija insekte, pomaže kod nesanice, smiruje um i telo, a može se koristiti i u kulinarstvu.
Još bolja vest? Lavandu možete gajiti kod kuće – bilo u vrtu, na balkonu ili čak na prozorskoj dasci. U nastavku ćete saznati sve što vam treba da biste imali svoju malu poljanu lavande i maksimalno iskoristili njene blagodeti.
Lavanda je jedna od najstarijih lekovitih biljaka – Korišćena je još u starom Egiptu za balzamovanje faraona, a Rimljani su je dodavali u kupke i koristili kao antiseptik.
Pčele je obožavaju – Med od lavande jedan je od najkvalitetnijih na svetu, poznat po blagom, cvetnom ukusu i lekovitim svojstvima.
Prirodni repelent – Komarci, moljci i drugi insekti ne podnose miris lavande, pa sušeni cvetovi mogu biti odlična prirodna zaštita.
Lavanda smanjuje stres i pomaže kod nesanice – Istraživanja pokazuju da njen miris usporava rad srca i smanjuje anksioznost.
Može se koristiti u kulinarstvu – Sušeni cvetovi lavande često se dodaju u med, limunadu, kolače i čak u začine za meso.
Lavanda je biljka koja ne zahteva mnogo truda, ali postoje pravila kojih se treba pridržavati kako bi bila zdrava i bujna.
Postoji više vrsta lavande, ali najčešće se koriste:
Prava lavanda (Lavandula angustifolia) – Najbolja za proizvodnju eteričnih ulja i čajeva, nežnog mirisa i manjih cvetova.
Lavandin (Lavandula x intermedia) – Hibrid prave i širokolisne lavande, daje više cvetova, ali ima nešto jači, kamforast miris.
Francuska lavanda (Lavandula dentata) – Ima nazubljene listove, gaji se uglavnom kao ukrasna biljka.
Sunce, sunce i još malo sunca! Lavanda obožava toplotu i direktnu sunčevu svetlost. Idealno je da dobija najmanje 6 sati sunca dnevno.
Ne podnosi vlagu – Lavanda ne voli zadržavanje vode, pa je važno da je zemljište dobro drenirano. Ako imate tešku, glinovitu zemlju, dodajte pesak ili šljunak kako biste poboljšali drenažu.
Bašta ili saksija? Možete je gajiti u vrtu ili u velikim saksijama. Ako je sadite u saksiju, neka ima rupe na dnu kako bi višak vode mogao da oteče.
Kako saditi lavandu?
Razmak između biljaka: Ostavite najmanje 30–50 cm između svake sadnice kako bi imale dovoljno prostora za rast.
Orezivanje je ključ za bujnost!
Lavanda se orezuje dva puta godišnje:
Koliko često zalivati?
Prihrana – nije potrebna!
Lavanda najbolje raste u siromašnom tlu. Ako je previše „hranite“, njen miris će oslabiti, a cvetanje će biti slabije.
Protiv nesanice: Par kapi eteričnog ulja lavande na jastuk pomaže da brže zaspite i poboljšava kvalitet sna.
Opuštajuća kupka: Dodajte šaku sušenih cvetova u toplu kupku za potpuno opuštanje.
Lavanda u kuhinji: Može se dodati u med, limunadu, keksiće, pa čak i u marinadu za piletinu ili ribu.
Miris u domu: Napravite mirisne kesice sa sušenim cvetovima i stavite ih u ormar, automobil ili među posteljinu.
Prirodni repelent: Držite saksiju s lavandom na terasi ili pored prozora – komarci će je zaobilaziti u širokom luku!
Lavanda je jedna od onih biljaka koje su lepe, korisne i gotovo bezbrižne za uzgajanje. Pruža božanstven miris, donosi smirenost i može vam trajati godinama uz minimalnu negu.
Bez obzira na to da li je sadite u vrtu, na terasi ili čak na prozorskoj dasci, sigurno ćete uživati u njenoj lepoti i brojnim prednostima.
Vodič za odabir žive ograde: Koja biljka je najbolja za vaš prostor?
Čitaj daljeČempres Totem (Cupressus Sempervirens Totem) – Elegancija i Simbolika u Vašem Vrtu
Čitaj dalje