Sadnja biljaka može delovati jednostavno – iskopate rupu, stavite sadnicu i zatrpate je zemljom. Međutim, svaki tip sadnice zahteva poseban pristup kako bi se uspešno primila, razvila zdrav korenski sistem i brzo napredovala.
U ovom vodiču ćete saznati kako pravilno posaditi sadnice koje dolaze u saksijama, busenu i sa golim korenom.
Sadnice u saksijama su najlakše za sadnju jer su već razvile stabilan korenski sistem i dolaze sa supstratom koji im pomaže da se lakše prilagode novom tlu.
Sadnica u saksiji
Ašov ili lopata
Dobro drenirana zemlja
Malč (opciono)
Kanta sa vodom
Priprema rupe – Iskopajte rupu koja je duplo šira i malo dublja od saksije u kojoj se nalazi biljka. Ovo omogućava korenu da se lakše širi u novom tlu.
Vađenje sadnice iz saksije – Lagano pritisnite stranice saksije da olabavite korenje, zatim je okrenite i izvucite biljku. Ako korenje izgleda zbijeno i isprepleteno, prstima ga pažljivo razdvojite kako bi lakše prodralo u novo tlo.
Postavljanje sadnice – Stavite biljku u rupu tako da gornji deo zemlje iz saksije bude u ravni s okolnim tlom. Ne sadite je preduboko, jer to može izazvati truljenje stabla ili korena.
Zatrpavanje i učvršćivanje – Napunite rupu zemljom i lagano pritisnite kako biste uklonili vazdušne džepove.
Zalivanje – Zalijte biljku obilno kako bi se tlo sleglo i omogućilo dobar kontakt između korena i zemlje.
Malčiranje (opciono) – Dodajte sloj malča (slame, kore drveta ili komposta) oko biljke kako biste zadržali vlagu i smanjili rast korova.
Dalja nega – Prvih nekoliko nedelja zalivajte redovno dok se biljka ne prilagodi. Nakon toga, zalivanje prilagodite vrsti biljke i klimatskim uslovima.
Sadnice u busenu dolaze sa korenom obavijenim zemljom, obično zamotane u jutu ili mrežu. Ovaj način sadnje se često koristi za drveće, žbunje i veće biljke.
Sadnica u busenu
Ašov ili lopata
Dobro drenirana zemlja
Malč (opciono)
Kanta sa vodom
Priprema rupe – Iskopajte rupu dvostruko širu od busena, ali iste dubine kao što je busen. Ovo omogućava korenu da se lakše širi.
Postavljanje sadnice – Postavite biljku u rupu, pazeći da se gornji deo busena nalazi u ravni s površinom tla.
Uklanjanje jute/mreže – Ako je koren zamotan u jutu, otvorite je i olabavite, ali ne morate potpuno uklanjati jer će se vremenom razgraditi. Ako je u plastičnoj mreži, obavezno je uklonite jer može sprečiti rast korena.
Zatrpavanje – Napunite rupu zemljom, lagano sabijajući rukama kako biste uklonili vazdušne džepove.
Zalivanje – Obilno zalijte kako bi se zemlja slegla oko korena i omogućila dobar kontakt.
Malčiranje (opciono) – Dodajte sloj malča kako biste očuvali vlagu i zaštitili korenje od naglih temperaturnih promena.
Dalja nega – Prvih nekoliko meseci biljku zalivajte redovno dok ne razvije jak korenski sistem. Kod drveća i većih biljaka, podupirači mogu pomoći da se stabilizuju dok se ne ukorene.
Sadnice sa golim korenom su najosetljivije i najčešće se prodaju u periodu mirovanja biljke (kasna jesen, zima ili rano proleće). Ove sadnice nemaju zemlju oko korena, pa ih treba saditi što pre kako bi preživele.
Sadnica sa golim korenom
Ašov ili lopata
Kanta sa vodom
Dobro drenirana zemlja
Malč (opciono)
Priprema sadnice – Pre sadnje, potopite korenje sadnice u vodu najmanje 1–2 sata kako biste je hidrirali i osvežili.
Priprema rupe – Iskopajte rupu dovoljno široku da korenje može da se raširi prirodno, bez savijanja. Dubina rupe treba da bude takva da vrat korena (mesto gde se koren spaja sa stabljikom) bude u ravni sa površinom tla.
Pravljenje humke – Na dnu rupe napravite malu humku od zemlje i pažljivo raširite korenje preko nje.
Postavljanje sadnice – Držite biljku uspravno dok postepeno zatrpavate rupu zemljom. Tokom zatrpavanja, lagano protresite biljku kako biste uklonili vazdušne džepove oko korena.
Zalivanje – Nakon što je zemlja popunjena, obilno zalijte kako bi se tlo sleglo.
Malčiranje (opciono) – Dodajte sloj malča kako biste zadržali vlagu i zaštitili koren od isušivanja.
Dalja nega – Prvih nekoliko meseci redovno zalivajte sadnicu dok ne pokaže znakove rasta. Kod sadnica drveća ili grmlja, podupirači mogu pomoći da biljka ostane stabilna dok se ne ukoreni.
Vodič za odabir žive ograde: Koja biljka je najbolja za vaš prostor?
Čitaj daljeČempres Totem (Cupressus Sempervirens Totem) – Elegancija i Simbolika u Vašem Vrtu
Čitaj dalje